Ripple CTO’sundan Bitcoin Mucidi Hakkında İlginç Açıklama!

Avustralyalı Bilgisayar Bilimcisi Craig Wright, Bitcoin’in takma isimli yaratıcısı Satoshi Nakamoto olduğunu iddia ediyor. Bu konuda açtığı davada mahkeme yalak söylediğine hükmetti. Ripple CTO’su David Schwartz, Wright ile ilgili son yasal gelişmelere ilişkin görüşlerini paylaştı.

David Schwartz, Satoshi destanındaki son dönüşe tepki gösterdi

Craig Wright v. COPA davasındaki son gelişmede, Crypto Open Patent Alliance Craig Wright’tan yasal masraflarının %85’ini ödemesini talep etti. COPA, Wright’ın Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto olup olmadığının belirlenmesi için Şubat ayında Wright’ı mahkemeye verdi. Davaya bakan Yargıç James Mellor Mart ayında Wright’ın Satoshi olmadığına karar verdi. Bu doğrultuda, Wright’ın Bitcoin whitepaper’ını yazmadığına hükmetti. COPA’nın talebine yanıt olarak Wright’ın savunması, Wright’ın Satoshi olduğunu iddia edebileceği sınırların belirtilmemesinin insan haklarını ihlal edebileceğini savundu.

Wright’ın savunmasında ortaya attığı bu argüman, kripto topluluğunda yeni bir tartışmaya yol açtı. Birçok kişi bunu düpedüz sahtekarlık olarak nitelendirdi. Ancak Schwartz konuya nüanslı bir bakış açısıyla yaklaştı. Schwartz’a göre, Wright’ın Satoshi olduğunu iddia etmesi dolandırıcılık teşkil etmeyebilir. Ancak bu, doğrudan para kazanma niyetinin olmadığı gündelik konuşmaları için geçerli. Bu ayrım, kişisel iddialar ile finansal kazanç için aldatma niyetiyle yapılanlar arasında bir çizgi çiziyor.

Ripple CTO’su farklı bir çözüm öneriyor!

David Schwartz, Wright’ın değerli bir şey elde etmek için Satoshi kimliğine ilişkin herhangi bir iddiadan yararlanmasını engelleyecek bir ihtiyati tedbirin potansiyel bir yasal çözüm olabileceğini öne sürüyor. Böyle bir tedbir, toplumu ve piyasayı finansal kararları etkileme ihtimali olan yanıltıcı iddialardan korumayı amaçlayacaktır. Yargıç Mellor, Mayıs ayı sonlarında verdiği yazılı kararda, ihtiyati tedbir konusunun kararın verilmesinden sonra planlanan bir Emir Formu duruşmasında tartışılacağı sonucuna vardı.

COPA’nın son talebine cevaben Wright’ın savunması, ödediği miktarın COPA’nın yaptığı masrafların %70’ine indirilmesini talep etti. Yasal drama devam ederken, kripto para topluluğu bir sonraki sonucu bekliyor.

XRP Ledger’dan altın ve gümüş hamlesi!

Bu arada topluluk, XRP Ledger‘ın raylarında daha fazla altın destekli stablecoin’in piyasaya sürülmesini bekliyor. Bu bağlamda, tokenizasyon yenilikçileri Meld Gold, ABD’li bir fintech decacorn olan Ripple ile ortaklık kurdu. Ortaklık kapsamında Meld Gold, XRP Ledger’da Altın ve Gümüş destekli iki yeni stablecoin çıkaracak. Yapılan resmi açıklamaya göre her bir token, önde gelen saklama sağlayıcıları MKS Pamp ve Imperial Vaults tarafından tutulan 1 gr değerli metali temsil edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x