Dr Mehmet Öz ömrü kısaltan hataları tek tek açıkladı!

Evlerde sıklıkla kullanılan malzemelerin insan sağlığını zarar verdiğine dikkat çeken Dr. Mehmet Öz dikkat çeken uyarılarda bulundu. Amerika’da yaşayan ünlü kalp doktoru Öz, sağlığımızı tehdit eden bazı ürünler aynı zamanda ömrü de kısalttığını açıkladı. Ünlü doktor alışkanlık haline getirdiğimiz bazı zararlı ürünleri tek tek açıkladı. İşte ömrü kısaltan o hatalar…

BÖCEK İLAÇLARI

Genellikle yaz aylarında kullanılan böcek ilaçları bazı sağlık sorunları neden oluyor. Dr. Mehmet Öz, evde sıklıkla kullanılan kimyasal ilaçlar yerine doğal yöntemlerin kullanılması gerektiğinin altını çiziyor. Aynı zamanda evde çöp tutmamayı tavsiye eden Öz, bitkisel böcek kovucu yöntemleri öneriyor.

ÇAMAŞIR SUYU

Ev hanımları tarafından evlerin her alanında en çok kullanılan çamaşır suyunda amonyak ve klor bulunduğundan fazla soluduğunda tehlikeli hale gelebiliyor. Üst solunum yolunu tahriş eden ciğerlere kadar inen çamaşır suyu yerine karbonat ve sirke gibi doğal ürünlerin tüketilmesi gerekiyor. 

EVDE KULLANILAN KOKULAR

Hem evlerde hem de işyerlerinde tercih edilen kokular havanın kalitesini olumsuz etkiliyor. Aynı zamanda oda kokuları solunum yollarına zarar veren ve gözleri tahriş ediyor. Bu nedenle en bu kokuların kulla

Bu nedenle Mehmet Öz temiz bir evin kötü kokmayacağını vurgulayarak, bakım ürünlerini de kokusuz olanını tercih edilmesi gerektiğini ifade etti.

YÜKSEK FRUKTOZ MISIR ŞURUBU

Yüksek fruktoz mısır şurubuna dikkat çeken Mehmet Öz, doğrudan karaciğere gittiğini ve karaciğeri ciddi oranda yağlandırdığını söyledi. Kolesterolü yükselttiğini ve karın bölgesinde yağlanma oluşturduğunu da ekledi.

TRANS YAĞLAR

Obeziteye zemin hazırlayan trans yağlar aynı zamanda kötü kolesterole neden oluyor. Kalp damar hastalıkları gibi birçok hastalığa neden olan trans yağlardan da uzak durulması gerekiyor. 

NPE İÇEREN DETERJANLAR

Nonilfenol etoksilat olarak bilinen ve kısaltması NPE olan kimyasal madde, kullandığımız birçok üründe yer alıyor.

Çamaşır deterjanı, şampuan ve temizlik malzemelerinde sıklıkla karşımıza çıkan NPE, düşük sperm sayısına, adet döngüsünü bozmaya ve üreme sisteminin bozulmasına neden olabilir.

Bu nedenle hem kişisel bakım hem de temizlik ürünlerinde temiz içerikli ürünler almaya dikkat edilmesi gerekir.

NAFTALİN TOPLARI

Giysi dolaplarında yaz ve kış elbiselerini ayırırken en çok kullanılan naftalin toplarının kanserojen madde içerdiği ortaya çıktı. Bunun yerine doğal olan son dönemde tercih edilen lavanta keselerini kullanmak gerekiyor. 

TÜTÜN

Açık alanlarda içilmesi yasaklanan sigaranın gibi pipo, puro ve nargile de sağlığa zararlıdır. Birçok kanser türüne sebep olduğu için uzmanlar tarafından tüketilmemesi önerilmektedir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x