Osman Özgüven CHP’den istifa etti

CHP’nin önde gelen isimlerinden ve eski Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, parti üyeliğinden istifa ettiğini duyurdu. Özgüven, yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Cumhuriyet Halk Partisi’nde değişim adına yeşeren umutlarımız ne yazık ki boşa çıkmıştır. Genel Başkan Özgür Özel ve yönetimi, partimizi özüne döndürerek sosyal demokrasi çizgisine oturtacakları, aday belirlenirken ön seçim ve halk anketi yapacakları yönünde Türkiye kamuoyuna verdikleri sözleri tutmamışlardır. Partimizin karar mekanizmalarını istila edenler, yurttaşlarımızın gönlünü kıran, seçmene saygı duymayan yanlış kararlar vermişler, CHP’deki çürümüşlük ayyuka çıkmıştır.

Gelinen noktada, başta Özgür Özel olmak üzere, genel merkez yönetiminin yarattığı derin hayal kırıklığı içindeyim. 81 yaşımdayım. Aktif siyasi yaşamımı noktalayalı 11 yıl oldu. Hiçbir kişisel beklentim yok. Şan, şöhret, methiye, ödül, rant hırslarım hiç olmadı. Umudum, partimizde reform hareketinin gerçekleşmesiydi. Umudum, geçmişte Dikili’de hayata geçirdiğimiz ve benden sonra sonlandırılan sosyal belediyecilik uygulamalarının yeniden canlandırılmasıydı. Umudum, tıpkı 1989 yılında başardığımız gibi yerel seçim zaferinin ardından partimizin iktidara gelmesiydi.

‘Parti yönetimi halktan büyük değildir. Dikili kararı yeniden değerlendirilsin, hatadan dönülsün’ demiştim. Sadece Dikili’de değil, yurt genelinde anti-demokratik biçimde yanlış belediye başkan adayları belirlenerek halkla inatlaşılması en büyük hatalardan biri olmuştur. Unutulmamalıdır ki, halkın coşkun akan seli karşısında hiçbir güç duramaz.

Ömrünün önemli bölümünü emek, demokrasi, barış mücadelesine adamış bir kişi olarak büyük emekler verdiğim partimden istifa ediyorum. Çünkü bu CHP, bizim partimiz olmaktan çıkmıştır. Saygılarımla…”

ÖZGÜVEN’İN İSTİFASINI UĞUR DÜNDAR DUYURDU

Uğur Dündar, Osman Özgüven’in istifa kararını dün akşam Sözcü TV’deki programında duyurdu. Özgüven’in CHP ve sol kitleler için önemli bir figür olduğunu vurgulayan Dündar, CHP lideri Özgür Özel’in tavrını eleştirdi. Dündar, “Özel, Özgüven’in telefonlarını dahi cevaplamamış” dedi.

GÖZLER ÖZGÜR ÖZEL’E ÇEVRİLDİ

Osman Özgüven’in istifasının ardından gözler bir yandan da CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e çevrildi. Özel, çocukluk ve gençlik yıllarında yaz mevsimlerini Dikili’de geçirdiğini belirterek, “Özgür Özel’de gördüğünüz ne varsa, ilk tohumlar, ilk filizlenmeler Dikili’de olmuştur” demişti. Özel, Osman Özgüven Belgeseli için verdiği röportajda, “Benim adımın onunla aynı cümlede geçmesi bile hak ettiğimden fazlası olur. Biz ancak Osman Özgüven’i rol model kabul eden, ona benzemeye çalışan solcular olabiliriz” ifadelerini kullanmıştı. 4 Kasım’da genel başkan seçilen Özgür Özel, 14 Aralık’ta Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki belgesel gösteriminin ardından, Özgüven’in elinden tutarak sahneye çıkmış, Yaşam Boyu Onur Ödülü takdim ettikten sonra yaptığı konuşmasında, “Eğer 1984 – 1994 arasında Osman Özgüven Dikili Belediye Başkanı olmasaydı bugün Özgür Özel burada olmazdı. Babam gibi severim” demişti. 16 Aralık’ta Manisa’da gerçekleştirilen CHP Gençlik Kolları Buluşmasında ise Özel, “Yeni dönemde sıradan belediye başkan adayları açıklamıyoruz, suyu bedava veren Osman Özgüvenleri açıklıyoruz” diye konuşmuştu.

OĞLU EVREN ÖZGÜVEN DE İSTİFA ETMİŞTİ

7 Şubat’ta “Komünist Osman” lakaplı Dikili Belediyesi eski Başkanı Osman Özgüven’in oğlu Evren Özgüven de partisi CHP’den istifa etti. Özgüven, “Yıllarca üyesi olmaktan onur duyduğum CHP’den bugün itibarıyla gördüğüm lüzum üzerine istifa etmiş bulunmaktayım” ifadelerini kullanmıştı.

OSMAN ÖZGÜVEN KİMDİR

İzmir’in Dikili İlçesi’nde 1943 yılında doğan Osman Özgüven, inşaat mühendisi olarak Ege Üniversitesi’nden mezun oldu. 1984 yılında Dikili Belediye Başkanı seçildiğinde, ticari faaliyetlerini sonlandırarak etik değerlere uygun davrandı. Dört çocuğu ve dört torunu olan Özgüven’in mal varlığı bulunmamaktadır, tek gelir kaynağı emekli maaşıdır.

Siyasi kariyerini SODEP, SHP, CHP çatısı altında sürdüren Özgüven, Cumhuriyet Halk Partisi’nin ve sol çevrelerin saygı duyduğu önemli bir figür olarak bilinir. Emek, demokrasi ve barış mücadelesinin önde gelen isimlerinden olan Özgüven, 12 Eylül Darbesi döneminde baskıcı rejime karşı Dikili’de örgütlü mücadele başlatarak adını duyurdu ve tarihi festivallere imza attı.

1984-1994 ve 2004-2013 yılları arasında Dikili’de dört dönem belediye başkanlığı yaparak yerel anlamda devrim niteliğinde adımlar attı. Sosyal belediyeciliğin önemli bir uygulayıcısı oldu ve Türkiye’nin ekoloji hareketinin öncülerinden biri olarak kabul edildi. Özgüven’in en önemli başarılarından biri, Türkiye ve Yunanistan halkları arasında uzun yıllar süren kopukluğu sona erdirerek Ege Denizi’nde dostluk kapılarını açması oldu, “Yurtta barış, dünyada barış” ilkesiyle öne çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x