Öğrencilere bu karara çok sevinecek! Günlük ders saati sayısı azalıyor!

Eğitim sistemindeki reformlar devam ediyor. Bilindiği üzere yeni Milli Eğitim Bakanı göreve geldiğinden beri öğrenci merkezli pek çok değişiklik gerçekleşti.

Bu değişiklikler, sınıf geçmeyi daha zor hale getirirken, öğrencilerin okula olan ilgisini arttırmayı hedefliyordu.

Bahse konu değişikliklerin ardından müfredat tarafında bazı değişikliklere gidildi. Bu sefer merkeze öğrenciden ziyade öğretmenler alındı. Nitekim yaratılışa dayanan bir müfredat üzerine yoğunlaşıldı. Şimdi ise sırada ders saatleri var.

Malum ülkemizde pek çok lise türü bulunuyor. Bu lise türlerinde genel olarak ders saatleri de fazlasıyla değişken bir yapıyla karşımıza çıkıyor.

Örneğin bazı liselerde ders saati 8’le sınırlıyken, bazı liselerde ise ders saatleri 12’ye kadar çıkıyor. Fakat bunlar çok fazla.

Avrupa’da genel olarak ders saatleri 4 saatle sınırlı. Özellikle de eğitimde dünyanın 1 numarası olan İskandinav ülkeleri, günlük 4 saat dersi yeterli buluyorlar.

İşte benzer bir sistemin bizim eğitim sistemimize ne derece uyumlu olabileceği şu sıralar önemli bir tartışma konusu.

Muhtemelen günlük 4 saat ders olmayabilir fakat bazı ders saatlerinin güncellenerek toplamda 6 saatlik ders süresinin karara bağlanması ve bunun tüm liselerde uygulanması sürpriz olmayacaktır.

Sonuç olarak MEB’den gelecek olan resmi açıklamaya kadar bekleyeceğiz. Muhtemelen yeni eğitim öğretim dönemi başlamadan önce bu kararlar açıklanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x