EFT’de Bu Seçenekleri Kullananlar Takibe Alındılar! İncelemeye Alınabilirsiniz

Maliye Bakanlığı, son dönemde kiralık konutlardan yapılan banka transferlerinde ödeme seçeneklerinin yanlış seçilmesi veya ilgisiz seçeneklerin kullanılmasıyla ilgili sorunlarla karşılaşıyor. Tahminlere göre, 1 milyon 300 bin ile 2 milyon arasında kiralık konut geliri, vergilendirilmeye çalışılıyor.

İLLEGAL ÖDEMELERİN İNCELENMESİ

Banka transferlerinde ödeme türü olarak “Kira” seçeneği seçilen tüm işlemler inceleniyor. Yapılan incelemelerde, bazı ilgisiz ödemelerin kira olarak gösterildiği tespit edildi. Maliye Bakanlığı, bu tür ödemeleri kabul edenleri tespit ederek aksini ispat etmeye çalışıyor.

TAPU VE BANKA KAYITLARI KARŞILAŞTIRILIYOR

Maliye Bakanlığı, incelemeler sırasında tapu kayıtları, Mernis kayıtları ve banka kayıtlarını karşılaştırmalı olarak ele alıyor. Kirada olan ancak gelirini beyan etmeyen kişilere, evinde oturanın kim olduğunu belirlemek için nüfus kayıt sistemine başvuruluyor ve beyanname vermeleri isteniyor.

“DİĞER” SEÇENEĞİNİ KULLANANLAR TAKİBE ALINDI

Maliye Bakanlığı, kira gelirlerini gizlemek için banka üzerinden “Diğer” seçeneğiyle tahsil edenleri de takibe aldı. Bu seçenekle yapılan düzenli ödemelerin tamamı, kira geliri olarak değerlendiriliyor.

KİRA ÖDEMELERİNDE YENİ DÜZENLEME

2008 yılında yayınlanan genel tebliğe göre, konut kiralarında aylık kira ödemesinin 500 Türk Lirasının üzerinde olması durumunda bu ödeme banka veya Posta ve Telgraf Teşkilatı aracılığıyla gerçekleştirilmelidir.

YENİ YASAĞIN GETİRDİĞİ DÜZENLEME

Yeni düzenlemeye göre, kiralık konutlardan yapılan ödemelerin kira olarak kabul edilebilmesi için ödemenin banka veya PTT aracılığıyla gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu düzenleme, kira gelirlerinin doğru beyan edilmesini ve vergilendirilmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x